UniquaShop

IC HUKVALDY
TEL:
+420 775 886 844
EMAIL: infocentrum@ihukvaldy.cz

csskendeplrufrzh-TWvi

U Korýtek

Korýtka je nazýváno místo vpravo u silnice z Hukvald na Hájov a Příbor, kde pod Fojtovými vrchy na takzvané Kalvárii je pramen vody. Uvádí se, že to bylo kdysi napajedlo pro zvěř v původní oboře, která byla založena za olomouckého arcibiskupa Viléma Prusínovského v roce 1567. Podle dochované zprávy daroval císař Maxmilián hukvaldskému panství 20 daňků.

Leoš Janáček o Hukvaldech v dopise Kamile Stösslové:

„Tož jsem zase v té krásné zdejší krajině. To bychom šli oborou, daňci vlevo, vpravo – krásné rovné cesty na dvě hodiny! …. A šli bychom do mého lesa; a s vrcholku rozhled na půl světa valašského a lašského! A tam mám lavečku, na té sedět a smát se vesele….“

Pověst vypráví,

že pozemky patřily původně sklenovskému fojtství a stalo se, že fojt nešťastnou náhodou na honu zastřelil panského služebníka, Buď měl svůj čin zaplatit hlavou, nebo pro oboru poskytnout pozemky. Dlouho byly v katastrálních mapách pojmenovány Obora, Kolem roku 1730 byla za kardinála Schrattenbacha obora přenesena na nynější místo. Zdejší pramen, v současných mapách označován jako Kalvárie, zůstal.

Korýtka je součástí Naučné stezky - Leoš Janáček očima dětí

Další informace

Zobrazeno 663 krát

Galerie Obrázků